Jak to všechno bylo aneb historie Weisser Sport Centra

Protože Weisser Sport Centrum za pár dnů končí, je čas ohlédnout se za více než 21letou historií.

Jak to celé začalo?

Vždycky jsem se ráda hýbala a pohyb mě provázel celé dětství a mládí – dělala jsem 8 let moderní gymnastiku za KPS Brno. Na gymplu jsem začala s lezením, které mě s delšími přestávkami provází dodnes.

Co bylo před Weisser Sport Centrem?

Začala jsem jezdit do Prahy na semináře Heleny Jarkovské, skvělé instruktorky, u které jsem si později udělala i školu aerobiku a začala jsem předcvičovat. V roce 1994 jsem si pronajala tělocvičnu na Rosničce (tam, kde je dnes squash), vylepila po okolních kandelábrech letáky a začala 2x týdně 2 hodiny předcvičovat – Aerobic, Step Aerobic a kruháče. Platilo se do růžové plastové misky 20 Kč za lekci. A představte si, že jedna paní z této éry chodí dodnes. Tímto zdravím Janu Z., naši služebně nejstarší klientku!:-)

V těchto raných podnikatelských letech začaly vznikat první fitness v republice. Pokud si dobře pamatuju, v Brně byla jako první posilovna u bruslařského stadionu vedle Lužánek (mašiny tam svařovala žena (!)). Co se týká skupinových cvičení, asi nejdřív vzniklo Studio Hana na Jánské v pronajaté školní tělocvičně.

Fitcentrum Na Dobráku

Na podzim roku 1995 jsem si pronajala prostory na koupališti Dobrák a založila jsem Fitcentrum Na Dobráku. Kromě zázemí tam byly 2 větší místnosti – jedna pro klasickou posilovnu, druhá pro skupinová cvičení.

Ve skupinovém cvičení v té době „frčel“ hlavně Aerobic, Step Aerobic a různá kondiční cvičení na bázi Aerobicu (a outfity vypadaly viz obrázek). Měli jsme i Slide – cvičení na kluzkých pásech, které teď využívají např. hokejisté nebo rychlobruslaři, vychází z toho i Flowin. Prostory byly postavené v akci Z a podle toho to tam i vypadalo – kvůli chybějící izolaci tam při dešti tekla voda po stěně. Pavel (manžel) vymyslel světovou raritu – vnitřní rýnu.:-)

2001 – otevření fitka

A přišel rok 2000 a nám se naskytla možnost koupit větší prostory, ale bylo potřeba dokončit hrubou stavbu (původním stavebním záměrem byla rehabilitace včetně bazénu a sauny). Dodnes si pamatuju, jak nám zástupce firmy Stavos říká: „Chce to pořádně se nadechnout.“ Tak jsme se pořádně nadechli (rozuměj – nadlouho šíleně zadlužili) a 2. 4. 2001 otevřeli Weisser Sport Centrum na Hrnčířské 6. V prostorách tehdy byla posilovna, lezecká stěna a 2 sály na skupinová cvičení.

Posilovnu jsme dovybavili dalšími stroji od firmy Grün Sport, rozšířili jsme aerobní zónu. Posilovna byla menší, ale snažili jsme se ji vybavit maximálně efektivně.

V oblasti skupinových cvičení byl tenkrát populární AerobicStep Aerobic, učily se různé choreografie. Velmi oblíbené byly posilovací lekce typu BodystylingP-Class (cvičení zaměřené na problémové partie). Pro děti pokračovaly kurzy dětského aerobiku, které jsme nabízeli už na Dobráku.

V menší tělocvičně probíhaly lekce Indoor Cyclingu, od roku 2005 Spinning (jezdí se na jiných kolech a trochu jinak). Kola se dávaly „na bok“ a v tělocvičně probíhaly i taneční lekce, např. břišní tance a flamenco.

Dlouhodobými „držáky“ ve fitku byly a jsou lekce PilatesPowerjogy, pomalejší posilovací a protahovací lekce, ty jsme nabízeli téměř od začátku.

Lezecká stěna

Součástí fitka byla až do roku 2009 lezecká stěna na bouldering se dvěma velkými převisy. Chyty byly jen jednobarevné, až později přibyly probarvené. Na stěně jsme dělali i jedny závody – Bandas Cup. Na vysvětlenou – v lezeckém slangu „mít bandasky“ znamená mít ztvrdlé namožené předloktí. No tak jsme z toho udělali dvojsmysl – vítěz závodů dostal červenou puntíkovanou bandasku. Dodnes mě občas někdo zastaví a vzpomíná, že k nám chodil kdysi lézt, případně se ptá, „jestli tam ještě pracuju“.

H.E.A.T. Program

Když jsem na podzim roku 2008 „ochutnala“ na pražském kongresu H.E.A.T. Program (mimochodem, spadla jsem z pásu), věděla jsem, že „to chci“! Úplně jsem do H.E.A.T.u zamilovala. Prostě jdeš do mírného nebo většího kopce, rychlejc nebo pomalejc, hraje mjúzik, potíš se jak cip, kondice stoupá do kosmických výšin, nic neřešíš – no není to krása?:-)

Rekonstrukce

V průběhu let fitko prošlo několika velkými a několika menšími rekonstrukcemi. Ty opravdu velké byly v letech 2009 (místo lezecké stěny vznikl sál na H.E.A.T., kompletní rekonstrukce sociálního zařízení), v roce 2011 (design, nové stroje, nová sada jednoruček Escape, InBody) a v roce 2016 (vybudování funkční zóny v posilovně a další redesign). Kromě toho se měnily podlahy, dveře, posouvaly se zdi, kompletně opravovaly stroje v posilce a heaty, dokupovaly mašiny a další náčiní, dělala nová recepce, klimatizace posílila a vybavila rekuperací, prostě pořád se něco vylepšovalo a vyvíjelo v duchu hesla „kdo chvíli stál, už stojí opadál“.

Nové cvičební styly

Vrátím se ale zpět – v letech 2009 a 2010 nastala úplná revoluce ve fitness. Namísto dosud oblíbených různých typů aerobiků se začaly objevovat jiné cvičební styly a pomůcky – konkrétně TRX a funkční tréninky vůbec, Trampolínky, Fitbox, Bosu. Protože jsme po celou dobu jezdila po školeních a na kongresy a fitness veletrhy do zahraničí (několikrát Švýcarsko, Itálie, Německo), často jsme byli první nebo jedni z prvních, kdo různé lekce nabízel – např. TRX ve formě skupinového cvičení jsme nabídli jako vůbec první v republice, Bosu jako jedni z prvních, H.E.A.T. Program jako první fitko v Brně. Kvůli Bosu jsem jela do Itálie do Florencie. A protože jsem neměla peníze na ubytko, spala jsem ve spacáku v hradním příkopu (nádraží o půlnoci zavírali). Jó byly to oběti na oltář fitness!

Gravity

V roce 2009 jsme také poprvé nabídli lidem Gravity, což je další moje srdcová záležitost – trénink pro 5 lidí na strojích, které nabízí neuvěřitelnou variabilitu cviků díky nakloněné rovině a kladkám. A v současné době u nás ještě s možností zapojení funkční zóny do tréninku – to nemá chybu! Instruktor se může lidem individuálně věnovat, ale zároveň je tam podpora ostatních ze skupiny. Kolikrát jdu po ulici a říkám si: „Tahle paní a támhleten pán, ti by měli chodit zpevnit tělo do posilky nebo na Gravity…“:-)

Vždycky není zájem

Je potřeba taky zmínit, že ne o všechno, co jsme kdy nabízeli, byl zájem. Napadají mě dvě aktivity, kterým lidé „řekli ne“. Tou první je Antigravity Yoga, kterou jsme ve fitku nabízeli 2013 – 2014, cvičení v závěsných sítích. Tím druhým, co vyvolalo jen velmi vlažný ohlas (i když mně osobně to přišlo super), je H.E.A.T. Spoteee, tj. H.E.A.T. s promítáním trasy. Vím, zní to ujetě, „šlapeš na místě vevnitř a ještě si k tomu promítáš přírodu“, ale mně se to zkrátka líbilo!

O snech

Podnikání je pro mě i o tom, že člověk si může plnit svoje sny. A mně se to podařilo v roce 2016, kdy ve fitku v rámci oslav 15. narozenin fitka hrála kapela Hana a její sestry. Prostě rocková kapela naživo přímo ve fitku! Celá tato akce byla díky všem, co se podíleli, naprosto úžasná… Nebo jsme měli jako fitko pronajatý 2 řady v kině. Anebo jsme společně šli do lanovýho centra. A taky u nás proběhly různý přednášky, třeba o Africe. Prostě fitko není jen o fitku a je to dobře.

O designu

Když jsme začínali, byla moje představa o designu v mantinelech „barevný zdi, nějaký plakáty a umělý kytky“. Vzpomínám, že jsem přišla do prodejny s umělými květinami a zalíbila se mi tam jedna dekorace – větev. Na můj dotaz mi paní prodavačka řekla: „Ano, je to na prodej, dělali jsme to pro zoologickou zahradu, ale neodebrali to.“ No a ta větev pak dlouho zdobila náš menší sál viz foto.:-) Současná podoba fitka už je dílem odborníků v oblasti designu, ale pořád i částečně dílem mým.

Akce, zájezdy, přednášky a další

V průběhu let jsme uspořádali velké množství týdenních pobytů se cvičením, ať už k moři nebo v tuzemsku, a několik víkendových pobytů. Tyto pobyty byly vždycky takovou třešničkou v celoročním snažení, bylo fajn se potkat i mimo prostor fitka.
A co nás vždycky hodně bavilo byly akce. V průběhu let jsme uspořádali hodně mikulášských nebo vánočních maratonů, cvičili jsme na Silvestra, aktivně oslavili 1. máj, z nedávné doby byl velmi povedený KOŠT. Jednou jsme chtěli udělat akci, ale zrovna nebyly Vánoce ani jiný svátek, tak jsme koukli do kalendáře a vymysleli „Nebude to nuda, cvičí s Tebou Ruda“, protože měl zkrátka Rudolf v termínu akce svátek (viz foto).


Jo, taky jsme moudře hovořili do celostátní TV, byli jsme několikrát v tisku, jednou jsme měli propagační stánek i přímo na náměstí Svobody. No zkrátka za ty roky jsme toho hodně zažili dokonce i mediálně.:-)

Poslední roky

Poslední roky poznamenané pandemií a lockdownem byly pro fitko náročné (jako pro všechny), ale alespoň jsme v té době točili cvičební videa a utvrdili si, že online fitness (i když se dnes velmi rozmáhá) není to, co nám dává smysl, a že pokud bude člověk člověkem, je vždycky lepší osobní kontakt.

Lidé

A teď to nejdůležitější. Ve fitku máte nějaké vybavení – nemyslím jen mašiny a cvičební pomůcky, ale spoustu dalších věcí, které potřebujete k provozování. Když se podíváte na prostory viz foto, jsou hezký (aspoň doufám, že se vám taky líbí:-)), ale – jsou takový prázdný. Protože to hlavní, co fitko tvoří, jsou LIDÉ. A teď myslím všechny, kteří se tam „vyskytli a vyskytují“ – od recepčních, provozní, paní uklízečky, instruktorů, osobních trenérů po všechny ty, kteří nás za ta léta navštívili jako zákazníci a ze kterých se kolikrát stali kamarádi, známí, přátelé. A já jsem moc ráda, že jsem vás všechny potkala a MOC VÁM VŠEM DĚKUJI, ŽE JSTE POMOHLI FITKO SPOLUVYTVÁŘET, protože o lidech, kteří se tam potkávali, potkávají a věřím, že budou ještě dlouho potkávat, o tom to celý je! DĚKUJU!!!

Nová energie, nové začátky

Poslední uplynulé roky mě také utvrdily v tom, že fitko potřebuje novou energii, kterou já už nemám kde brát, a že je čas odejít, zklidnit život a předat fitko mladším. Proto ve čtvrtek večer 30. 6. 2022 Weisser Sport Centrum končí. Fitko pojede dál, ale už pod názvem JS-fitness a s provozovatelem Jirkou Sedláčkem. Držím pěsti.

Mějte se krásně, buďte zdraví a v pohodě, hýbejte se a choďte cvičit do fitka!!!

Dana