Tabata

Co je to TABATA?

  • Cvičení se jmenuje podle svého zakladatele, japonského vědce Dr. Izumi Tabaty. Tento vědec se snažil najít druh tréninku, který by přinesl pro národní tým rychlobruslařů nějakou výhodu na ledě. Po měsících experimentování přišel na to, že nejefektivnější způsob tréninku je provádět 8 cyklů (1 kolo) 20 + 10, tj. po 20 sekundách intenzivního cvičení následuje 10 sekund odpočinek. Sportovcům pak vzrostla výrazně nejen výbušnost, ale zároveň i vytrvalost, daleko více v porovnání s klasickým tréninkem vytrvalosti.
  • Jde tedy o druh specifického intervalového funkčního tréninku.  Základem je 1 kolo, které obsahuje interval 20 sekund intenzivní zátěže (typické jsou komplexní cviky, při níž pracuje celé tělo) + 10 sekund odpočinek, to celé 8x, pak delší odpočinek (cca 2 - 3 min.). Během jednoho kola lze použít 8 různých cviků, ale také lze 8x zopakovat stejný cvik nebo např. cvičit 4 cviky, každý zopakovat 2x. 
  • Používá se různé náčiní typické pro funkční trénink jako např. činky, ketlebells, bosu, TRX, stepy, gumy, ale hodně cviků je i pouze s využitím váhy vlastního těla.
  • Tento vysoce intenzivní trénink Ti přinese mnoho výhod najednou, budeš spalovat velmi efektivně tuky, získáš (případně zlepšíš) kondici a v neposlední řadě se Ti výrazně zlepší dynamika a výbušnost. Ale není to zadarmo, je to dřina. Pozor - cvičení není v žádném případě vhodné pro začátečníky!

Co si vzít na lekci TABATA?

Sportovní oblečení a čistou obuv do tělocvičny, ručník, pití.