Chci zpevnit

Jak to udělat, když chcete zpevnit Vaši postavu, lépe řečeno posílit?

Chtěli byste posílit svaly a tzv. zpevnit tělo, nelíbí se Vám povislé břicho a zadní strany paží? Pro splnění tohoto cíle je potřeba posilovat. Můžete v posilovně, můžete na skupinových lekcích typu Pump fx, můžete navštěvovat lekce vytrvalostního posilování kombinovaného s kardio tréninkem nebo různé lekce intervalového tréninku. Cest k cíli je mnoho. Důležité je svaly dostatečně stimulovat, po přiměřeně dlouhou dobu a dostatečně často.  

Když posílíte svaly a zvětšíte tak množství svalové hmoty, zvýšíte svůj bazální metabolismus (budete mít větší výdej energie v klidu). Budete tedy více spalovat, ubude Vám tuk. Budete štíhlejší, Vaše tělo bude mít lepší tvar, bude vypadat tzv. „zpevněnější“.  

Co to tedy znamená, když řekneme, že se svaly zpevní? Není to nic jiného než že se svaly zvětší a zesílí, odborně řečeno hypertrofují, jinými slovy nabereme svalovou hmotu (opakem je atrofie - pokud se svaly nepoužívají, zmenšují se a zeslabují). Pokud ale použijeme místo zpevnění pojem nárust svalů, hodně lidí si představí kulturistu a hned jim naskočí: "Tak přece vypadat nechci!" Takže to jen pro ujasnění pojmů, "zpevnit" ve skutečnosti znamená nabrat trochu svalové hmoty a odbourat nějaký ten podkožní tuk. Vůbec ale není potřeba se bát přehnané svalnatosti, k tomu je potřeba trénink s velkými zátěžemi, speciální výživa s dostatkem bílkovin a dalších látek, dostatek regenerace a taky vhodná genetika. Základům nabrání většího množství svalové hmoty se věnujeme v kapitole "chci nabrat".

Dále hodně často slyším přání: Chci odbourat tuk přesně tady nebo tam. Bohužel, tělo si ukládá tuk tak, jak to má nastaveno geneticky (viz známé rozdělení na jablka - tuk se ukládá v oblasti pasu, typické pro muže, a hrušky - tuk se ukládá v oblasti stehen a hýždí, typické pro ženy). Při cvičení nemůžeme ovlivnit, aby se tuk spaloval tam, kde pracují svaly, to si organismus nastaví podle toho, kde je to pro něho energeticky nejvýhodnější.

Jaké aktivity a lekce z naší nabídky si vybrat, abyste podpořili svou snahu?

Doporučuji vyzkoušet, co Vás bude bavit - posilovat můžete individuálně nebo pod vedením osobního trenéra v posilovně nebo v malé skupině, kdy se Vám instruktor může hodně věnovat – na Gravity, posilovat můžeme ale i na skupinových lekcích typu Pump fx. Vhodné jsou také lekce vytrvalostního posilování kombinovaného s kardio tréninkem nebo různé lekce intervalového tréninku, tj. všechny další lekce z nabídky studia 1 - TRX, Funkční trénink, Bodystyling, Fitbox, Tabata. S posilováním v mírnější formě se setkáte na lekcích Body Fit, Powerjoga, Pilates.

Jak často, aby se výsledky dostavily?

Stejně jako u všech nejen pohybových aktivit – pokud chceme dosáhnout výsledků, musíme do toho vložit nějaké úsilí. Vhodné je začít cvičit 2 x týdně (2 - 3 měsíce), pak přejít na trénink 3 - 4x týdně, aby se dostavily výsledky. Samozřejmě je potřeba k dosažení cíle upravit také výživu. Pro dosažení výsledků doporučuji alespoň na začátku probrat vše s osobním trenérem, investice se určitě vrátí ve větší spokojenosti s výsledky.